Suplementacja

Historia suplementacji sięga lat 30 XX wieku, kiedy to wprowadzenie na rynek witamin okazało się swoistym krokiem milowym w sporcie. Rynek suplementów ewoluował w takim stopniu, że aktualnie możemy wybierać spośród ogromnej liczby produktów, zróżnicowanych nie tylko pod kątem właściwości, ale i takich cech produktu jak np. smak. Zależnie od określonego przez nas celu, możemy wybrać konkretny produkt o ścisłych właściwościach, pozwalających na walkę z niedoskonałościami naszego ciała. Czym są suplementy? Dla kogo są skierowane? Czy istnieje ryzyko ich stosowania? Zapraszam do lektury.

Suplementacja (z ang. supplement – uzupełniać), to gama produktów służąca do zaspokajania założeń dietetycznych. Z uwagi na fakt, iż dieta osób uprawiających sporty jest bogata w kalorie oraz makroskładniki, jedną z kategorii suplementów są produkty pozwalające na zaspokojenie potrzeb w tym zakresie. Bardzo popularne są odżywki białkowe, które pozwalają na odpowiednią podaż tego makroskładnika w diecie, a co za tym idzie – osiągnięcie prawidłowego bilansu azotowego. Osoby mające problemy z nabraniem dodatkowych kilogramów bardzo często stosują produkty typu „gainer” lub „bulk”, które są swoistymi posiłkami, gdyż w swym składzie zawierają sporą niezbędne makroskładniki, a ponadto witaminy i minerały.

Suplementacja to nie tylko uzupełnianie diety w kalorie oraz makroskładniki. Ostatnimi czasy, bardzo popularne są suplementy, które zażywa się przed treningiem, by w następstwie tego uzyskać lepsze ukrwienie, pompę mięśniową, a ponadto zwiększyć nieco wytrzymałość. Z drugiej strony, równie popularne spalacze tłuszczu opierają się na podobnej zasadzie, a przede wszystkim podobnym składzie co przed-treningówki. Kofeina, beta-alanina, agmatyna czy arginina – to jedne z częściej stosowanych składników w tego typu suplementach. Należy pamiętać, że tego typu suplementy doraźnie zwiększają ciśnienie krwi, a co za tym idzie osoby mające kłopoty ze strony układu krwionośnego, ewentualną suplementację powinny skonsultować z lekarzem.

Rynek suplementów to również suplementy prozdrowotne. Produkty te zawierają w swym składzie witaminy oraz minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, szczególnie w przypadku obciążeniem go wysiłkiem fizycznym. Królują tu suplementy zawierające witaminy C oraz A, a ponadto minerały takie jak magnez, cynk, wapń czy potas. Należy dodać, że suplementy te bardzo często występują w postaci mixów, gdzie kilka witamin oraz minerałów łączonych jest w jeden suplement.

Czy suplementacja jest groźna dla naszego zdrowia? O ile podejdziemy do niej z rozsądkiem oraz elementarną wiedzą, nie powinno się nic stać. Pamiętajmy, że w przypadku osób ze schorzeniami układu trawiennego czy krwionośnego, powinny skorzystać z pomocy lekarza, by wykluczyć jakiekolwiek komplikacje.

Autor: Michał Błędzki

kfd.pl