Trener personalny, w obecnych czasach zajmuje się nie tylko układaniem programów treningowych, pewni również funkcję pedagoga, który udziela instrukcji w wielu dziedzinach fitnessu począwszy od prawidłowego wykonywania ćwiczeń, wyboru sprzętu, odzieży sportowej. W tym artykule dowiesz się co musisz zrobić aby stać się trenerem personalnym.

 

Podsumowanie artykułu:

  • Istnieje wiele zalet jak również wad w byciu trenerem personalnym
  • Głównym zadaniem trenera personalnego jest motywacja
  • Trenerzy pracujący w klubach mogą być pracownikami albo niezależnymi wykonawcami

Kochasz kulturystykę, aktywność fizyczną? Czy można wykorzystać Twoja pasję? Oczywiście że tak ! Interesujesz się modelingiem? Genetyką? Zostałeś obdarowany wspaniałym ciałem ale twoja twarz przeraża....dzieciaki? Masz własną siłownie? Wciąż próbujesz wygrać w lotka? Trener personalny? Może to właśnie jest świetny pomysł?

Wciągu kilku lat zainteresowanie treningami fitness gwałtownie wzrosło. Osoby zajmujące się przygotowywaniem oraz nadzorowaniem programów treningowych muszą posiadać odpowiednią wiedzę na temat zasad fizjologii i anatomii człowieka.

Trener personalny, w obecnych czasach zajmuje się nie tylko układaniem programów treningowych, pewni również funkcję pedagoga, który udziela instrukcji w wielu dziedzinach fitnessu począwszy od prawidłowego wykonywania ćwiczeń, wyboru sprzętu, odzieży sportowej. W tym artykule dowiesz się co musisz zrobić aby stać się trenerem personalnym.

MOTYWACJA

Trener osobisty zapewnia klientom ciągłe porady i instrukcje dotyczące efektywnego szkolenia. Jednak jego głównym zadaniem jest silna motywacja klienta w dążeniu do obranego celu. Motywacja tak jak i inne aspekty ćwiczeń to indywidualna sprawa. To co sprawdza się w przypadku jednych nie sprawdza się w żadnym wypadku u innych. Przygotowywanie dla każdego klienta zindywidualizowanej strategii działania będzie tak ważne jak samo przygotowanie planu treningowego.

CECHY PRZYWÓDCZE

Cechy przywódcze to ważne czynniki, które pomogą klientom przestrzegać plan działania i motywację.

  •   odznaczać się punktualnością i niezawodnością w planowaniu sesji treningowej i komunikacji z klientem,
  •   regularnie przygotowywać się do treningów
  •   posiadać profesjonalny strój sportowy,
  •   posiadać właściwą postawę i zachowanie - traktowanie klientów z szacunkiem i powagą,   szanowanie prywatności klienta
  •   sesja treningowa powinna być edukacyjna, satysfakcjonująca, bezpieczna i zabawna
  •   trener musi pracować tak samo ciężko jak klient
  •   musisz brać pod uwagę doświadczenie klienta, jego własne preferencje i potrzeby (regularnie dokonuj oceny rozwoju, nie tylko klienta ale także własnych postępów, bądź otwarty na jego sugestie, alternatywne rozwiązania, które pozwolą zwiększyć efektywność szkolenia)
  •   poszukuj nowych rozwiązań, zbieraj nowe informacje, utrwalaj i poszerzaj wiedzę w zakresie aktywności fizycznej i nowych trendów treningowych, bądź przygotowany na pytania ze strony klienta
  •   bądź wzorem do naśladowania zarówno w sferze treningu fizycznego, jak i w innych aspektach zdrowia.
  •   bierz odpowiedzialność za problemy, które mogą pojawić się w trakcie zajęć z klientem
  •   twórz z każdym klientem zgrany zespół, niech jego zdanie również się liczy

Jak widać powyżej, trener personalny nie tylko pokazuje jak wykonywać ćwiczenia. Jest to bardzo dobrze zorganizowana osoba, która posiada umiejętność pracy z ludźmi.

NIEZALEŻNY WYKONAWCA A PRACOWNIK

Trener personalny pracujący w klubie może być niezależnym wykonawcą albo pracownikiem, podczas gdy trener personalny pracujący na własny rachunek może być wyłącznie niezależnym wykonawcą.

Niektórzy właściciele klubów zatrudniają niezależnych wykonawców, tak aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze szkoleniami, świadczeniami medycznymi, ubezpieczeniami społecznymi, odszkodowaniami i innymi. Ponadto, większość klubów wymaga od niezależnych trenerów dostosowania się do panujących zasad w danym klubie. Kluby mogą również wybierać takich trenerów personalnych ponieważ jest trudniej zwolnić pracownika niż po prostu nie przedłużyć mu umowy.

Wielu trenerów osobistych korzysta z niezależności poprzez:

  •   elastyczne godziny pracy
  •   swoboda w wyborze miejsca pracy,
  •   elastyczne ceny

Taki rodzaj pracy niestety posiada również wady. Przykładowo trener musi pomyśleć o tym jak zapewnić klientom sprzęt do treningu.

UMOWA/ KONTRAKT

Zarówno niezależny wykonawca jak i pracownik klubu musi mieć pewność, że wszystkie szczegóły swoich umów są jasne. Musisz zwrócić uwagę na:

  •   jak wygląda zależność pracownika od klubu?
  •   stawka i sposób rozliczenia - godzinowy, zależny od ilości pracy?
  •   czy istnieje określony czas kiedy możesz ćwiczyć na siłowni?
  •   czy posiadasz pisemną umowę z właścicielem klubu/ siłowni, klientem?

MIEJSCE TRENINGOWE

zostan trenerem personalnym1

Posiadanie własnego studia treningowego jest najlepszym wyjściem ale także najdroższym. To niesie ze sobą koszty: najmu, sprzętu, ubezpieczenia itd....Jednym z głównych sposobów na szybsze rozwinięcie własnego biznesu jest dobry marketing, budowa strony internetowej i jej pozycjonowanie. Musisz szybko zbudować bazę klientów współpracując np. z siłowniami. Jeżeli zaczynasz od zera...to życzę powodzenia, gdyż jest to najtrudniejszy sposób.

WNIOSKI            

Bycie trenerem personalnym posiada wiele zalet jak i wad. Jest to wymagająca praca, która jednocześnie przynosi duże zyski finansowe. Jeżeli jesteś osobą która lubi pracę z ludźmi i jesteś dobrze zorganizowany, to jest to praca właśnie dla Ciebie.